Historia

W 1968 roku w trzech szkołach średnich w kraju utworzono na zasadzie eksperymentu klasy sportowe. Jedna z nich powstała w II LO we Wrocławiu. W 1996 roku na bazie tych klas została powołana przy II Liceum Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Lekkiej Atletyce. Jest to jedna z czterech takich szkół w Polsce.
Przez prawie 30 lat II Liceum Ogólnokształcące stało się współtwórcą rozwoju młodzieżowej kultury fizycznej, wychowawcą wielu sportowców i działaczy.
Nasi uczniowie sportowcy mają niemałe osiągnięcia zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. Tutaj wychowano licznych reprezentantów i rekordzistów Polski. Z II LO wywodzą się tacy znani sportowcy jak: Wanda Rutkiewicz - kapitan reprezentacji Polski juniorek w piłce siatkowej, jedna z najsłynniejszych alpinistek świata, Krzysztof Baranowski - rozsławiający Polskę w światowym żeglarstwie samotników, Maciej Jarosz olimpijczyk, medalista Mistrzostw Europy w piłce siatkowej, Anna Rybicka - wicemistrzyni Europy w biegu na 800m.
       W roku 1999 nasi uczniowie poprawili dwa rekordy Polski; Hanna Juzyszyn w halowym 5-boju lekkoatletycznym, i Tomasz Chrzanowski w pchnięciu kulą. Szkoła miała również swoich reprezentantów w odbywających się latem w Bydgoszczy Mistrzostwach Świata Juniorów Młodszych, były to; Katarzyna Klisowska w skoku w dal i Zuzannna Orłowska w biegu na 100mppł. Wcześniej już wspominany nowy rekordzista Polski w pchnięciu kulą Tomasz Chrzanowski na Mistrzostwach Europy w Rydze wywalczył tytuł wicemistrzowski.
       W roku 2000 nasi uczniowie startowali w licznych zawodach międzynarodowych osiągając bardzo dobre wyniki. W Mistrzostwach Europy Juniorów w Grossetto Kasia Klisowska zdobyła brązowy medal w skoku w dal, Kasia Graesiak była piątą zawodniczką tych mistrzostw w biegu na 800m. Drużyna chłopców w Hiszpani wywalczyła tytuł drużynowego Mistrza Świata w zawodach Jeana Humberta. Michał Bieniek (wzwyż)Tomasz Dorożyński i Rafał Niedzielski (110 ppł) reprezentowali naszą szkołę na Mistrzostwach Świata Kadetów w Debreczynie. Liczne medale mistrzostw Polski wywalczyli również; K. Klisowska, K. Grzesiak, T. Jędrusiński. M. Chalabala, M. Kaczmarek. To tylko wybrani z dużej grupy medalistów.