Lata 1991 - 2000

Wpis 35

Także w ostatnich latach uczniom II LO, prowadzonym przez (coraz mniej docenianych prze władzę) nauczycieli, którym nie zbywa talentów i zacięcia pedagogicznego, starcza ambicji, wiedzy i umiejętności, na godne reprezentowanie szkoły w różnych konkursach i olimpiadach przedmiotowych. I tak w roku szkolnym 1991/92 w zawodach szczebla okręgowego brało udział 19 uczniów a na szczeblu centralnym dał się poznać Piotr Sosiński (uczeń mgr Barbary Żygadło) z Olimpiady wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym i Ogólnopolskiego Konkursu „Historia i Kultura Żydów Polskich” (dziś student prawa Uniwersytetu Wrocławskiego i aktywista Młodzieży Wszechpolskiej). W roku szkolnym 1992/93 startowało w okręgu 11 uczniów II Liceum, a na szczeblu centralnym trzech. Po jednym z Olimpiady Literatury i Języka polskiego, Olimpiady Języka Rosyjskiego i Olimpiady Chemicznej. W roku szkolnym 1993/94 w zawodach II stopnia uczestniczyło aż 34 uczniów z naszej szkoły. A do zawodów stopnia trzeciego zakwalifikowali się uczestnicy olimpiady języka Angielskiego (Artur Sikora – uczeń mgr Magdaleny Borsy), olimpiady Chemicznej (Bartosz Bień – uczeń mgr Leokadii Kudzbalskiej i mgr Krystyny Strączek) i dwóch uczniów mgra Tomasza Polaka – Łukasz Tunikowski i Witold Chocholski z Olimpiady Filozoficznej (przedmiotu tego w programie nauczania II LO nie ma). Na dodatek Witold Chocholski (uczeń mgra Tomasza Polaka) uzyskał I miejsce w ogólnopolskim konkursie prac pisemnych etapu szkolnego Olimpiady Filozoficznej na temat: „Prawa człowieka i sposoby ich filozoficznego uzasadniania”. Z kolei w roku szkolnym 1994/95 w zawodach okręgowych uczestniczyło 30 uczniów, w centralnych pięciu, jedna w Olimpiadzie Filozoficznej – Dorota Kilarska uczennica mgra Tomasza Polaka, trzy w Olimpiadzie Turystycznej (opiekun mgr Zbigniew Czerwonka) i Karolina Królikowska w Olimpiadzie Ekologicznej – uczennica mgr Barbary Soszyńskiej i mgr Barbary Olejniczakowskiej). W roku szkolnym 1995 i 1996 Liceum Piastów Śląskich wystawiło do zawodów II stopnia 15 uczniów (z tego pięcioro do Olimpiady Filozoficznej). Do zawodów centralnych zakwalifikowało się dwoje uczniów – Marta Łykowska z IIId Olimpiada Filozoficzna i Krzysztof Balawejder z IIId Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Wychowawcą obojga jest pani prof. Krystyna Szeptunowska – absolwentka naszej szkoły

Wpis 36

Wobec powyższych danych (bardzo niepełnych, bowiem kompletne przedsięwzięcie osiągnięć sportowych uczniów szkoły zajęłoby dwa a może i trzy razy więcej miejsca) jest oczywiste, iż II Liceum im. Piastów Śląskich zasłużyło sobie na zaszczytne miano Szkoły Mistrzostwa Sportowego w lekkoatletyce, który to tytuł będzie nosić od 1 września 1996 roku.


Wpis 37

Po odejściu na emeryturę dyrektora Adama Dutkiewicza przez krótki okres pełniła dyrektorskie obowiązki wicedyrektor Leokadia Kudzbalska. Kuratorium Oświaty i Wychowania zorganizowało konkurs na nowego dyrektora. Wyboru dokonała specjalna komisja wyłoniona z grona pedagogicznego w składzie Ewa Borońska, Beata Sęczkowska, Janusz Jaworowski, Tomasz Polak – dwóch przedstawicieli Kuratorium. Głosem doradczym służyli również rodzice. W efekcie 1 listopada 1990 roku obowiązki dyrektora przejął dotychczasowy wicedyrektor do spraw sportowych – Jerzy Łysiak, wicedyrektorami zostały: mgr Danuta Śmieszek – do spraw dydaktycznych oraz mgr Alicja Wilkowska – do spraw wychowawczych. Po pięciu latach sprawowania swego urzędu, w maju 1995 roku, przeszedł pomyślnie weryfikację.

Wpis 38

13.04.1996 roku miał miejsce dzień Kultury II Liceum Ogólnokształcącego im. Piastów Śląskich, odbyły się dwa spektakle teatralne. Pierwszy, realizowany przez uczniów klasy IIIe (wychowawczyni pani Anna Drożdżak-Antoszewska) na podstawie poematu Waldemara Łysiaka „Tadż Mahal”, otrzymał na przeglądzie w XVII LO nagrodę za reżyserię. Drugi zrealizowali uczniowie klasy teatralnej z III LO na podstawie tekstu Michała Grzebieniaka z klasy IIIc i Mracina Jankowksiego z klasy IVc. Oprócz spektakli teatralnych odbył się konkurs piosenki, można było podziwiać wystawę książek i prac plastycznych, instalacje plastyczne w salach lekcyjnych (najlepsze to „Zagłada”, „Czas” i „Zaufanie”) oraz pokrzepić się w gabinecie fizyki zamienionym w kawiarenkę (były głosy, aby tak już zostało na stałe) zorganizowana przez klasę II wraz z wychowawczynią panią profesor Bendkowską. To od takich właśnie entuzjastów zależeć będzie przyszłość naszej szkoły i nasza własna.

Wpis 39

W ostatnich latach uczniowie „Dwójki” nieprzerwanie odnoszą sukcesy, czego dowody poniżej.
Rok szkolny 1991/92 Halowe Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce – brązowy medal Moniki Wołowiec. Ogólnopolskie zawody w biegach przełajowych – VII miejsce G. Sobczyk, Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce – w pierwszej dziesiątce A. Paszyńska, M. Wołowiec, P. Wendesrki, Mistrzostwa Polski w piłce ręcznej: II miejsce – srebrny medal drużyny dziewcząt i VIII miejsce drużyny chłopców, Mistrzostwa Polski Szkolnego Związku Sportowego w lekkoatletyce: złote medale dla A. Paszyńskiej za 200 i 400 metrów, sztafety 4x400 metrów dziewcząt i 4x400 metrów chłopców, brązowy medal dla K. Hołyńskiej w biegu na 800 metrów, IV miejsce dla M. Wołowiec w skoku w dal i Grzegorza Sobczyka w biegu na 3000 metrów.
Rok 1992/93: Halowe Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce: złoty medal dla Moniki Wołowiec skok w dal, Mistrzostwa Polski I miejsce złoty medal Monika Wołowiec w siedmioboju, II miejsce i srebrny medal, co tu kryć rewelacyjnej Moniki Wołowiec w skoku w dal. Mistrzostwa Polski SZS II miejsce i srebrny medal drużyny dziewcząt w piłce ręcznej.
Rok szkolny 1993/94 Mistrzostwa Polski SZS II miejsce i srebrny medal drużyny dziewcząt w piłce ręcznej, Halowe Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce: złoto dla Moniki Wołowiec i srebro dla Jacka i Marcina Miszczuka.
Rok szkolny 1994/95 Mistrzostwa Polski szkół średnich o Puchar ZG SZS I miejsce i złoty medal dla zespołu dziewcząt, II miejsce i srebrny medal dla zespołu chłopców.
Rok szkolny 1995/96 Mistrzostwa Polski Szkół Średnich o Puchar ZG SZS I miejsce i złoty medal dla zespołu dziewcząt, II miejsce i srebrny medal dla zespołu chłopców. Halowe Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce: złoto dla Magdaleny Dudek, srebro dla Natalii Nowak i brąz dla Szymona Latały. Dziewczęta „Dwójki” pobiły rekord świata juniorek w sztafecie klubowej 10x400 metrów. W ostatnim okresie lekka atletyką zajmowali się i zajmują nadal następujący nauczyciele: Jan Więckowicz, Janusz Jaworowski, Marek Adamek. Na Olimpiadzie w Atlancie startowała absolwentka II LO, aktualna Mistrzyni Świata w szermierce Joanna Jakimiuk.
 

Wpis 40 - Rok 1996

Był to rok niezwykle ważny w historii szkoły ze względu na przypadający złoty jubileusz -50 lecie istnienia. Czas ma to do siebie, że płynie nieubłaganie do przodu zapisując historię kolejnych wydarzeń. W przypadku II LO historia minionych 50 lat była niezwykle bogata. Przez 50 lat istnienia „dwójka” na stałe wpisała się w historię miasta Wrocławia. Sukcesy absolwentów rozsławiały jej imię nie tylko w regionie, ale również na ternie kraju jak i Europy. To tutaj – w murach jednego z najstarszych liceów na Dolnym Śląsku -maturę pisała najsłynniejsza polska himalaistka, Wanda Rutkiewicz. Do tego grona dołączył również żeglarz–samotnik, kapitan Krzysztof Baranowski. Absolwentami byli również Ci, którym podczas olimpiad sportowych kibicowała cała Polska.  Mury II LO opuszczali nie tylko ludzie ze świata sportu, ale również kultury i mediów. Kim zostali i co osiągnęli możemy dowiedzieć się z artykułu, który ukazał się z okazji jubileuszu w ówczesnym „Słowie Polskim”, który prezentowany jest poniżej.
Jak pisał nauczyciel historii tej szkoły -śp T. Polak: „Największym kapitałem szkoły byli i są nadal ludzie, nauczyciele, pracownicy administracyjni, no i przede wszystkim uczniowie.” To im w szczególności przypadnie tworzenie historii następnych 50 lat.

Wpis 41 - Rok 1997

Ten rok został zapamiętany przede wszystkim z jednego wydarzenia – w dniach 3-10 lipca 1997 roku na obszarze południowej Polski po obfitych opadach deszczu wody wystąpiły z koryt rzek wywołując powódź stulecia, która oprócz zniszczeń pochłonęła 55 istnień ludzkich. Zniszczenia nie ominęły również naszej szkoły. Zniszczeniu uległy m.in.: boisko lekkoatletyczne, dolna sala gimnastyczna, elewacja budynku, tunel lekkoatletyczny, hol szkoły, sale lekcyjne znajdujące się na parterze, (w szczególności gabinety chemiczne i fizyczne wraz z zapleczem). Rozmiar zniszczeń został częściowo uwieczniony na kliszach aparatu – zdjęcia prezentowane są w poniższej galerii.
       Oprócz tragicznych wydarzeń związanych z powodzią znalazło się miejsce na wspomnienia Agnieszki Wróblewskiej, które ukazały się 28 lutego 1997 r. w dodatku kulturalnym do GW o młodzieżowo brzmiącym tytule „Mieliśmy wtedy 17 lat”.  Jest to barwny opis szkolnego życia w okresie PRL przeplatany ciekawymi historycznymi informacjami nt. naszej szkoły. 
Zanim zdążyła zalać nas woda, w naszej szkole miało miejsce jeszcze jedno ważne wydarzenie. Otóż w dniach od 14-19 kwietnia część młodzieży z naszej szkoły przebywała w ramach wymiany międzyszkolnej w gimnazjum hilldegardisschule w Hagen na terenie Niemiec.