Procedura wydawania decyzji o zwolnieniu ucznia z zajęć wychowania fizycznego

Procedura uzyskiwania zwolnień z zajęć wychowania fizycznego w Liceum Ogólnokształcącym nr II im. Piastów Śląskichz Oddziałami Mistrzostwa Sportowego we Wrocławiu

Procedura uzyskiwania zwolnień z zajęć wychowania fizycznego

w Liceum Ogólnokształcącym nr II im. Piastów Śląskich

z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego we Wrocławiu

Podstawa prawna:

1. 1.      Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2016 r. poz. 1943,                  z późn. zm.)
    1. 2.      Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 sierpnia 2017 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1534):

• § 4. 1. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego, na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach wykonywania przez ucznia tych ćwiczeń wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii.

§ 4. 2. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z realizacji zajęć wychowania fizycznego lub informatyki, na podstawie opinii o braku możliwości uczestniczenia ucznia w tych zajęciach wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii.

§ 4. 3. Jeżeli okres zwolnienia ucznia z realizacji zajęć, o którym mowa w ust. 2, uniemożliwia ustalenie śródrocznej lub rocznej, a w szkole policealnej – semestralnej, oceny klasyfikacyjnej, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”.

Procedura postępowania:

1. W uzasadnionych przypadkach uczeń może zostać zwolniony na czas określony z zajęć wychowania fizycznego, na podstawie zaświadczenia lekarskiego. Uczeń może być także zwolniony z wykonywania ćwiczeń wymienionych w opinii lekarza, ale nie z uczestniczenia w zajęciach wychowania fizycznego.

2. Zaświadczenie lekarskie, wskazujące na konieczność zwolnienia ucznia z zajęć wychowania fizycznego na okres nie dłuższy niż 1 miesiąc, należy przekazać nauczycielowi wychowania fizycznego, który zobowiązany jest przechowywać je do końca danego roku szkolnego, tj. do 31 sierpnia.

3. Zaświadczenie lekarskie wystawione na okres dłuższy niż miesiąc, jednak nie obejmujące całego semestru, należy złożyć wraz z podaniem rodzica w sekretariacie szkoły. W przypadku dostarczenia kolejnego zaświadczenia lub zaświadczeń dyrektor szkoły (na podstawie złożonych zaświadczeń) wydaje decyzję o zwolnieniu ucznia z zajęć wychowania fizycznego.

4. Zwolnienie może dotyczyć pierwszego lub drugiego semestru, jak również całego roku szkolnego, w zależności od wskazań lekarza zawartych w zaświadczeniu o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w zajęciach.

5. O zwolnienie ucznia z zajęć wychowania fizycznego występują rodzice (opiekunowie prawni). Składają podanie (załącznik nr 1 do niniejszej procedury) do dyrektora szkoły (przez sekretariat), do którego załączają zaświadczenie lekarskie.

6. Podanie należy przedłożyć dyrektorowi niezwłocznie po uzyskaniu zaświadczenia od lekarza, jednak nie później niż:

a) w przypadku zwolnienia dotyczącego I semestru – do 30 września danego roku szkolnego,

b) w przypadku zwolnienia dotyczącego II semestru – do dwóch tygodni po jego rozpoczęciu.

W przypadku zdarzeń losowych i zaświadczeń lekarskich wystawianych w ciągu roku szkolnego rodzice składają podania poza ustalonymi wyżej terminami, jednak nie później, niż w ciągu tygodnia od daty wystawienia zaświadczenia.

7. Zaświadczenie lekarskie zwalniające ucznia z wykonywania ćwiczeń, wystawione wstecz, będzie respektowane od daty dostarczenia zaświadczenia.

8. Zwolnienie niedostarczone w terminie będzie respektowane od daty jego złożenia w sekretariacie.

9. Dyrektor szkoły wydaje decyzję (załącznik nr 3 do niniejszej procedury) o zwolnieniu ucznia z zajęć w terminie do 14 dni roboczych od daty wpływu podania. Rodzice opiekunowie prawni otrzymują decyzję dyrektora za pośrednictwem  wychowawcy klasy.

10. W przypadku decyzji odmownej rodziceopiekunowie prawni mogą się odwołać za pośrednictwem dyrektora do Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.

11. O zwolnieniu ucznia z zajęć poinformowany zostaje nauczyciel prowadzący zajęcia oraz wychowawca klasy. Fakt przyjęcia informacji do wiadomości potwierdzają podpisem złożonym na decyzji.

12. Jeżeli uczeń uzyskuje zwolnienie w trakcie roku szkolnego, a jego nieobecności na lekcjach nie przekroczyły połowy wymaganego czasu i są podstawy do wystawienia oceny, to wówczas uczeń podlega klasyfikacji.

13. W przypadku zwolnienia ucznia z zajęć z wychowania fizycznego przez cały semestr w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony”.

14. Uczeń zwolniony z zajęć wychowania fizycznego ma obowiązek w tym czasie przebywać w szkolnej czytelni. W szczególnych przypadkach, gdy lekcje te są pierwszymi lub ostatnimi zajęciami w danym dniu, uczeń może być zwolniony z tego obowiązku na podstawie pisemnego oświadczenia (załącznik nr 2 do niniejszej procedury) rodzicówopiekunów prawnych, złożonego w sekretariacie szkoły i po uzyskaniu zgody dyrektora szkoły. O tym fakcie informowani są: nauczyciel wychowania fizycznego oraz wychowawca klasy.

15. Zawarte w zaświadczeniu lekarskim ewentualne ograniczenia, skutkujące zwolnieniem z wykonywania wybranej grupy ćwiczeń, nie są podstawą do zwolnienia ucznia z zajęć wychowania fizycznego. Takie zaświadczenie rodzicopiekun prawny składa poprzez sekretariat i otrzymuje decyzję w sprawie wykonania zaleceń lekarza przez nauczyciela wychowania fizycznego, który w miarę możliwości organizacyjnych oraz sprzętowych zobowiązany jest uwzględnić zalecenia lekarza w pracy z uczniem.

16. Z niniejszą procedurą, nauczyciel wychowania fizycznego zapoznaje uczniów na pierwszych zajęciach w danym roku szkolnym, natomiast wychowawca klasy – rodziców opiekunów prawnych, na pierwszym zebraniu z rodzicami.

Zaopiniowano pozytywnie na posiedzeniu Rady Pedagogicznej w dniu 14 września 2017 r.